Socket Head Shoulder Screw, Alloy Steel, Black Oxide Finish, 3/8" Shoulder Diameter and 1-1/2" Length, 5/16-18 Thread
(Pack of
10)
SKU:85708 Item#: 85708
Heat-treated alloy steel
Black oxide head and threads, polished steel shoulder
Class 3A fully-formed threads
Conforms to ANSI B18.3 and ASTM A574 specifications
140,000 PSI minimum tensile strength
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 4-7
Frequently Bought Together
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 22 to 18/16 to 14 AWG
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Red
Couldn't load pickup availability
Vision Pro Super
Couldn't load pickup availability
Socket Head Shoulder Screw Steel 5/16 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Shoulder Screw Steel 3/4 x 1-3/4"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Shoulder Screw Steel 3/8 x 2-1/4"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M8-1.25 x 30mm
Couldn't load pickup availability
Flat Head Socket Cap Screw Steel 3/8-16 x 1-1/4"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M10-1.5 x 30mm
Couldn't load pickup availability
Product Description
Heat-treated alloy steel Black oxide head and threads, polished steel shoulder
Class 3A fully-formed threads
Conforms to ANSI B18.3 and ASTM A574 specifications
140,000 PSI minimum tensile strength
Technical Specifications
| Item#: | 85708 |
|---|---|
| Shoulder Diameter | 3/8 " |
| Shoulder Length | 1-1/2 " |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Thread Diameter | 5/16 " |
| Thread Pitch | 18 |
| Thread Length | 1/2 " |
| Key Size | 3/16 " |
| Tensile Strength | 140,000 PSI |
| UNSPSC #: | 31161517 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.72 lb |
