14pc SAE Socket Set, 6pt Shallow, 3/4" Drive
(Pack of
1)
SKU:19249 Item#: 19249
Black industrial finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for maximum engagement on 6 point fasteners
Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches
Specially heat-treated for impact use to provide long life, safety and durability
Made in USA
Frequently Bought Together
Spinning Handmaster Driver 6" 1/4 Shank
Couldn't load pickup availability
12" Auto-Adjust Pliers
Couldn't load pickup availability
Punch Set 20pc
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 16 to 14/12 to 10 AWG
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M12
Couldn't load pickup availability
Superbutt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive, Cross-Over Deep Socket, 1/2''
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive, Cross-Over Socket, 7/16''
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Deep Impact Socket, 1-1/2"
Couldn't load pickup availability
Socket Set, SAE, 3/8" Drive, Impact, 8pc
Couldn't load pickup availability
Set Socket Chrome 1/4Dr 6PT Fr 21Pc
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, Metric, 1/2" Drive, 12pc
Couldn't load pickup availability
9" Hi-Level Heavy-Duty Power Jaw Plier-Cutter
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 17/64"
Couldn't load pickup availability
Cut-Off Wheel for Right Angle Grinder 4-1/2"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Black industrial finish SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Designed for maximum engagement on 6 point fasteners
Suitable for use with pneumatic and electric impact wrenches
Specially heat-treated for impact use to provide long life, safety and durability
Made in USA
Technical Specifications
| Item#: | 19249 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | WS-6-14HA |
| Type | SAE |
| Style | Standard |
| Drive Size | 3/4 " |
| Number of Points | 6 |
| Number of Pieces | 14 |
| Finish | Black |
| Contains | 3/4" through 1-1/2" and 1-5/8 " |
| UNSPSC #: | 27112828 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 16.64 lb |
