10pc SAE Socket Set on Clip Rail, 3/8" Drive, 6pt Shallow
(Pack of
1)
SKU:18672 Item#: 18672
High-polished chrome finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Federal Specification ANSI B107.1 (SAE) B107.5 (Metric)
Frequently Bought Together
Dispenser, Utility Blade, Quickblade®
Couldn't load pickup availability
1/4x5 Ph2 Torsion Impact Bit Phillips
Couldn't load pickup availability
Bit Holder, Magnetic, 3" Length, 1/4"
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #10-16 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/2"
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/4" Drive, 2 Piece
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Set, SAE, 1/2" Drive, 10pc
Couldn't load pickup availability
Adapter, Impact Socket, 3/8" Drive, 1/2M x 3/8F
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, Deep, 3/8" Drive, 20pc
Couldn't load pickup availability
Set Socket Chrome 1/2Dr Dp 6PT Mt 21Pc
Couldn't load pickup availability
Socket Set, Deep SAE, 3/8" Drive, 15pc
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/8"
Couldn't load pickup availability
Met 24mm, Cross-Torque Wrench
Couldn't load pickup availability
Twist-On Surface Conditioning Disc 3" Maroon
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-polished chrome finish SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Federal Specification ANSI B107.1 (SAE) B107.5 (Metric)
Technical Specifications
| Item#: | 18672 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | WSB-10HRC |
| Type | SAE |
| Style | Standard |
| Drive Size | 3/8 " |
| Number of Points | 6 |
| Number of Pieces | 10 |
| Material | High-Grade Chrome-Vanadium Steel |
| Contains | 5/16" through 7/8" (except 11/32") |
| UNSPSC #: | 27111703 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 1.35 lb |
