Solid Carbide End Mill, 4 Flute, Center Cutting, TiN Finish, 3/16" Diameter, 5/8" Cutting Length
(Pack of
1)
SKU:1390861 Item#: 1390861
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Twist-On Surface Conditioning Disc 2" Brown
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/2"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 5/32"
Couldn't load pickup availability
Cobalt End Mill 4 Flute Single End 5/8"
Couldn't load pickup availability
Solid Carbide End Mill 4 Flute Single End 3/32"
Couldn't load pickup availability
Cobalt End Mill 4 Flute Single End 3/16"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 4" Black
Couldn't load pickup availability
Cobalt End Mill 4 Flute Single End 5/8"
Couldn't load pickup availability
Solid Carbide End Mill 4 Flute Single End 3/32"
Couldn't load pickup availability
Cobalt End Mill 4 Flute Single End 3/16"
Couldn't load pickup availability
Master Security Bit Set 203Pc
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/4"
Couldn't load pickup availability
10" Forman's Favorite Heavy-Duty Copper & Aluminum Cable Cutter Pliers
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.Technical Specifications
| Item#: | 1390861 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 206-001101 |
| Material | Solid Carbide |
| Finish | TiN |
| Cutting Diameter | 3/16 " |
| Cutting Length | 5/8 " |
| Flutes | 4 |
| Shank Size | 3/16 " |
| Overall Length | 2 " |
| UNSPSC #: | 27112803 |
| TAA Compliant: | Yes |
