Solid Carbide End Mill, 4 Flute, Center Cutting, TiN Finish, 3/32" Diameter, 3/16" Cutting Length
(Pack of
1)
SKU:1390815 Item#: 1390815
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Jobber Length Drill Bit HSS 17/64"
Couldn't load pickup availability
Cut-Off Wheel for Right Angle Grinder 4-1/2"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/8"
Couldn't load pickup availability
Solid Carbide End Mill 2 Flute Single End 1/8"
Couldn't load pickup availability
Solid Carbide End Mill 4 Flute Single End 7/32"
Couldn't load pickup availability
Solid Carbide End Mill 2 Flute Single End 5/8"
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
Couldn't load pickup availability
180-degree Wide Beam Head Light with Side Light
Couldn't load pickup availability
Solid Carbide End Mill 2 Flute Single End 5/8"
Couldn't load pickup availability
Solid Carbide End Mill 4 Flute Single End 3/4"
Couldn't load pickup availability
Cobalt End Mill 2 Flute Single End 7/8"
Couldn't load pickup availability
Twist-On Surface Conditioning Disc 2" Brown
Couldn't load pickup availability
Compact Cordless Circular Saw Charging Bundle
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/2"
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.Technical Specifications
| Item#: | 1390815 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 203-001041 |
| Material | Solid Carbide |
| Finish | TiN |
| Cutting Diameter | 3/32 " |
| Cutting Length | 3/16 " |
| Flutes | 4 |
| Shank Size | 1/8 " |
| Overall Length | 1-1/2 " |
| UNSPSC #: | 27112803 |
| TAA Compliant: | Yes |
