Solid Carbide End Mill, 4 Flute, Center Cutting, TiN Finish, 5/32" Diameter, 5/16" Cutting Length
(Pack of
1)
SKU:1390817 Item#: 1390817
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Premium Reinforced Mini Cut-Off Wheel 3"
Couldn't load pickup availability
Scotch-Brite Roloc Bristle Disc 2"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 13/32"
Couldn't load pickup availability
Solid Carbide End Mill 2 Flute Single End 3/16"
Couldn't load pickup availability
Solid Carbide End Mill 2 Flute Single End 7/8"
Couldn't load pickup availability
Solid Carbide End Mill 4 Flute Single End 1/2"
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/2"
Couldn't load pickup availability
Solid Carbide End Mill 4 Flute Single End 9/16"
Couldn't load pickup availability
Solid Carbide End Mill 4 Flute Single End 1/16"
Couldn't load pickup availability
Solid Carbide End Mill 4 Flute Single End 5/8"
Couldn't load pickup availability
9" Hi-Level Heavy-Duty Power Jaw Plier-Cutter
Couldn't load pickup availability
Mounted Flap Wheel 1"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 17/64"
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.Technical Specifications
| Item#: | 1390817 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 203-001081 |
| Material | Solid Carbide |
| Finish | TiN |
| Cutting Diameter | 5/32 " |
| Cutting Length | 5/16 " |
| Flutes | 4 |
| Shank Size | 3/16 " |
| Overall Length | 2 " |
| UNSPSC #: | 27112803 |
| TAA Compliant: | Yes |
