Split Wire Loom, Polyethylene, Black, 0.413" ID, 0.594" OD, 25' Length
(Pack of
1)
SKU:97360 Item#: 97360
Protection for wire harnesses, cables and hose
Split seam facilitates installation of wires and provides easy access for adding, splicing and branching without removing entire wire harness
Polyethylene material resists gasoline, oil and other chemicals
Convoluted design provides support while remaining flexible
Available in spools or convenient dispensing boxes for easy storage and use
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 17-41
Frequently Bought Together
Socket Contact 20-16 AWG Size 16
Couldn't load pickup availability
Tru-Shrink Heat Shrink Tubing 14 to 6 AWG Black
Couldn't load pickup availability
Ring Tongue Terminal 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/2"
Couldn't load pickup availability
Split Wire Loom Polyethylene Black 0.25" ID
Couldn't load pickup availability
Split Wire Loom Polyethylene Black 0.75" ID 25'
Couldn't load pickup availability
Split Wire Loom Polyethylene Black 0.35" ID
Couldn't load pickup availability
Rubber Grommet 11/16" ID
Couldn't load pickup availability
Tru-Shrink Heat Shrink Tubing 8 to 4 AWG Black
Couldn't load pickup availability
Rubber Grommet 1/2" ID
Couldn't load pickup availability
Product Description
Protection for wire harnesses, cables and hose Split seam facilitates installation of wires and provides easy access for adding, splicing and branching without removing entire wire harness
Polyethylene material resists gasoline, oil and other chemicals
Convoluted design provides support while remaining flexible
Available in spools or convenient dispensing boxes for easy storage and use
Technical Specifications
| Item#: | 97360 |
|---|---|
| Type | Loom |
| Style | Split Wire Loom |
| I.D. | 0.413 " |
| O.D. | 0.594 " |
| Length | 25 ft |
| Color | Black |
| Package Type | Roll |
| UNSPSC #: | 39131604 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.81 lb |
