Standard Coupling Nut, Grade 2, Steel, Zinc Finish, Fine Thread, 1-3/8" Across Flats, Burr-Free, Double-Chamfered, 1-14 x 2-3/4"
(Pack of
5)
SKU:93839 Item#: 93839
Double-chamfered, Grade 2
Clean, sharp threads; burr-free
Eliminates the need for stocking odd lengths of threaded rod
Zinc-plated
Specifically designed for connecting lengths of threaded rod
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 3-70
Frequently Bought Together
Standard Coupling Nut Grade 2 Steel #8-32 x 5/8"
Couldn't load pickup availability
Standard Coupling Nut Steel 5/8-18 x 2-1/8"
Couldn't load pickup availability
Threaded Rod Coupler 18-8 SS 5/16-18x1
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/8"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 5/16-18
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 1/2-13
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/4-20
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Lawson Open & Shut Nut & Bolt Loosener, Rust Penetrant, SKU DA6152, 20 oz Aerosol Can
Couldn't load pickup availability
Mega-Stick
Couldn't load pickup availability
Nut Torq Tite Hex Flange, 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Wire Cup Brush 2-3/4" Dia., .020" Wire Dia., 5/8"-11 Arbor
Couldn't load pickup availability
Mega-Stick
Couldn't load pickup availability
Nut Torq Tite Hex Flange, 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Wire Cup Brush 2-3/4" Dia., .020" Wire Dia., 5/8"-11 Arbor
Couldn't load pickup availability
Product Description
Double-chamfered, Grade 2 Clean, sharp threads; burr-free
Eliminates the need for stocking odd lengths of threaded rod
Zinc-plated
Specifically designed for connecting lengths of threaded rod
Technical Specifications
| Item#: | 93839 |
|---|---|
| Diameter | 1 " |
| Thread Pitch | 14 |
| Length | 2-3/4 " |
| Across Flats | 1-3/8 " |
| Finish | Bright Zinc |
| Material | Carbon Steel |
| Type | Coupling Nut |
| Grade | 2 |
| Style | Standard |
| Thread | Fine |
| Size | 1-14X2-3/4 " |
| UNSPSC #: | 31161728 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 3.54 lb |
