Straight Fluted Screw Extractor for Removing Broken Screws, Studs, Bolts, Pipe Fittings, Number 3, 1/4 to 5/16"
(Pack of
1)
SKU:90209 Item#: 90209
Forged tool steel hardened and tempered
For removing broken screws, studs, bolts, pipe fittings, etc.
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 11-68
Frequently Bought Together
Twist-On Surface Conditioning Disc 2" Blue
Couldn't load pickup availability
Mounted Flap Wheel 1"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 25/64"
Couldn't load pickup availability
Damaged Screw Extractor Number 6 to 8
Couldn't load pickup availability
Standard Flute Screw Extractor 7/16"
Couldn't load pickup availability
Standard Flute Screw Extractor 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Locking Thread Insert M8 x 1.25
Couldn't load pickup availability
Wire Thread Replacement Insert 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Lok-Rite #6-32 Stainless Steel Threaded Insert
Couldn't load pickup availability
Abrasive Hand Pad All Purpose 6 x 9"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/4"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 9/64"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Forged tool steel hardened and tempered For removing broken screws, studs, bolts, pipe fittings, etc.
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | 90209 |
|---|---|
| Type | Screw Extractor |
| Flutes | Straight |
| For Sizes | 1/4 - 5/16 " |
| Shank Size | 5/16 " |
| Point Diameter | 7/32 " |
| Use Drill Size | 1/4 " |
| Overall Length | 3 " |
| UNSPSC #: | 27111709 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.06 lb |
