Test Lead Wire, 20 AWG, Red, 100' Length, 3000 Volts, Tinned Stranded Copper Conductors, Rubber Insulation, 0.14" Nominal OD
(Pack of
1)
SKU:96251 Item#: 96251
Laboratory-grade wire for connections between test clips, probes and testing equipment
Extra-flexible wire tinned, stranded copper conductors with a composite rubber wall of insulation
100 feet per roll
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 17-114
Frequently Bought Together
MINI Fuse 30A Green
Couldn't load pickup availability
Female Quick Slide Terminal 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Cable Seal Green 20-18 AWG 20A 12V
Couldn't load pickup availability
Standard Alligator Clip 5A Steel
Couldn't load pickup availability
Multiple-Feature Test Prod with Straight Plugs
Couldn't load pickup availability
HD Test and Battery Clip Steel 25A
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 16 to 14/12 to 10 AWG
Couldn't load pickup availability
Superbutt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Product Description
Laboratory-grade wire for connections between test clips, probes and testing equipment Extra-flexible wire tinned, stranded copper conductors with a composite rubber wall of insulation
100 feet per roll
Technical Specifications
| Item#: | 96251 |
|---|---|
| Style | Test Lead Wire |
| Color | Red |
| Voltage | 3,000 V |
| Breakdown Voltage | 12,000 V |
| Nominal O.D. | 0.140 " |
| Length | 100 ft |
| Wire Gauge | 20 AWG |
| Type | Test Clips, Leads and Accessories |
| UNSPSC #: | 39121435 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 1.55 lb |
