Thumb Screw Knob, Knurled Type, Socket Head, 9.6mm Diameter, Fits Screw Thread Diameter M3
(Pack of
25)
SKU:52770 Item#: 52770
Converts a standard socket head cap screw into an easy-to-turn thumb screw knob
Black
Arbor Press User: It is advisable to use a stop or spacer equivalent to Thickness dimension to avoid over-pressing.
WARNING: Misalignment and over-pressing may cause breakage. Always wear safety glasses while assembling.
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 4-6
Frequently Bought Together
Self-Drilling Screw Hex Head #12-14 x 1"
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M6
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 5/16-18
Couldn't load pickup availability
Superbutt Connector 22 to 18 AWG Red
Couldn't load pickup availability
Master Series Penlight Flashlight
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/8"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Alloy Steel 5/16-18 x 1-1/2"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M10-1.5 x 20mm
Couldn't load pickup availability
Flat Head Socket Cap Screw SS 1/4-20 x 1"
Couldn't load pickup availability
Thumb Screw Knob Knurled Socket Head 16mm
Couldn't load pickup availability
Thumb Screw Knob Knurled Socket Head 13mm
Couldn't load pickup availability
Thumb Screw Knob Tee Socket Head 38mm
Couldn't load pickup availability
Product Description
Converts a standard socket head cap screw into an easy-to-turn thumb screw knob Black
Arbor Press User: It is advisable to use a stop or spacer equivalent to Thickness dimension to avoid over-pressing.
WARNING: Misalignment and over-pressing may cause breakage. Always wear safety glasses while assembling.
Technical Specifications
| Item#: | 52770 |
|---|---|
| Knob Type | Knurled |
| Screw Diameter | M3 |
| Diameter | 9.6 mm |
| Screw Head O.D. | 8.3 mm |
| Type | Socket Head Thumbscrew Knob |
| Description | Knurled Knob |
| Size | M3 mm |
| UNSPSC #: | 31162801 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.03 lb |
