Thumb Screw Knob, Rosette Type, Socket Head, 38mm Diameter, Fits Screw Thread Diameter M6
(Pack of
10)
SKU:52776 Item#: 52776
Converts a standard socket head cap screw into an easy-to-turn thumb screw knob
Black
Arbor Press User: It is advisable to use a stop or spacer equivalent to Thickness dimension to avoid over-pressing.
WARNING: Misalignment and over-pressing may cause breakage. Always wear safety glasses while assembling.
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 4-6
Frequently Bought Together
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M8
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M6-1 x 16mm
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Alloy Steel 3/8-16 x 1-1/4"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Alloy Steel 3/8-16 x 1"
Couldn't load pickup availability
Thumb Screw Knob Knurled Socket Head 5/8"
Couldn't load pickup availability
Thumb Screw Knob Knurled Socket Head 3/4"
Couldn't load pickup availability
Thumb Screw Knob Knurled Socket Head 26mm
Couldn't load pickup availability
Product Description
Converts a standard socket head cap screw into an easy-to-turn thumb screw knob Black
Arbor Press User: It is advisable to use a stop or spacer equivalent to Thickness dimension to avoid over-pressing.
WARNING: Misalignment and over-pressing may cause breakage. Always wear safety glasses while assembling.
Technical Specifications
| Item#: | 52776 |
|---|---|
| Knob Type | Rosette |
| Screw Diameter | M6 |
| Diameter | 38 mm |
| Screw Head O.D. | 14.1 mm |
| Type | Socket Head Thumbscrew Knob |
| Description | Rosette Knob |
| Size | M6 mm |
| UNSPSC #: | 31162801 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.19 lb |
