Thumb Screw Knob, Rosette Type, Socket Head, 38mm Diameter, Fits Screw Thread Diameter M8
(Pack of
10)
SKU:52777 Item#: 52777
Converts a standard socket head cap screw into an easy-to-turn thumb screw knob
Black
Arbor Press User: It is advisable to use a stop or spacer equivalent to Thickness dimension to avoid over-pressing.
WARNING: Misalignment and over-pressing may cause breakage. Always wear safety glasses while assembling.
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 4-6
Frequently Bought Together
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 22 to 18/16 to 14 AWG
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Red
Couldn't load pickup availability
Vision Pro Super
Couldn't load pickup availability
Flat Head Socket Cap Screw Steel 3/8-16 x 1-1/2"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M10-1.5 x 40mm
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M10-1.5 x 30mm
Couldn't load pickup availability
Thumb Screw Knob Rosette Socket Head 38mm
Couldn't load pickup availability
Thumb Screw Knob Knurled Socket Head 3/8"
Couldn't load pickup availability
Thumb Screw Knob Knurled Socket Head 1"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Converts a standard socket head cap screw into an easy-to-turn thumb screw knob Black
Arbor Press User: It is advisable to use a stop or spacer equivalent to Thickness dimension to avoid over-pressing.
WARNING: Misalignment and over-pressing may cause breakage. Always wear safety glasses while assembling.
Technical Specifications
| Item#: | 52777 |
|---|---|
| Knob Type | Rosette |
| Screw Diameter | M8 |
| Diameter | 38 mm |
| Screw Head O.D. | 17.2 mm |
| Type | Socket Head Thumbscrew Knob |
| Description | Rosette Knob |
| Size | M8 mm |
| UNSPSC #: | 31162801 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.21 lb |
