Thumb Screw Knob, Tee Type, Socket Head, 1" Diameter, Fits Screw Thread Diameter #10
(Pack of
25)
SKU:51180 Item#: 51180
Converts a standard socket head cap screw into an easy-to-turn thumb screw knob
Black
Arbor Press User: It is advisable to use a stop or spacer equivalent to Thickness dimension to avoid over-pressing.
WARNING: Misalignment and over-pressing may cause breakage. Always wear safety glasses while assembling.
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 4-6
Frequently Bought Together
Self-Drilling Screw Hex Head #10-16 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M12
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M8
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Set Screw Cup Point Steel 1/4-20 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw A2 SS M6-1 x 20mm
Couldn't load pickup availability
Flat Head Socket Cap Screw Steel 1/2-13 x 2"
Couldn't load pickup availability
Thumb Screw Knob Knurled Socket Head 9.6mm
Couldn't load pickup availability
Thumb Screw Knob Rosette Socket Head 1-1/2"
Couldn't load pickup availability
Thumb Screw Knob Tee Socket Head 1-1/2"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Converts a standard socket head cap screw into an easy-to-turn thumb screw knob Black
Arbor Press User: It is advisable to use a stop or spacer equivalent to Thickness dimension to avoid over-pressing.
WARNING: Misalignment and over-pressing may cause breakage. Always wear safety glasses while assembling.
Technical Specifications
| Item#: | 51180 |
|---|---|
| Knob Type | Tee |
| Screw Diameter | #10 |
| Diameter | 1 " |
| Screw Head O.D. | 7/16 " |
| Type | Socket Head Thumbscrew Knob |
| Description | Tee Knob |
| Size | 10 " |
| UNSPSC #: | 31162801 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.07 lb |
