Thumb Screw Knob, Tee Type, Socket Head, 26mm Diameter, Fits Screw Thread Diameter M5
(Pack of
25)
SKU:52779 Item#: 52779
Converts a standard socket head cap screw into an easy-to-turn thumb screw knob
Black
Arbor Press User: It is advisable to use a stop or spacer equivalent to Thickness dimension to avoid over-pressing.
WARNING: Misalignment and over-pressing may cause breakage. Always wear safety glasses while assembling.
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 4-6
Frequently Bought Together
Hex Cap Screw Grade 8 3/8-16 x 1-1/2"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/2"
Couldn't load pickup availability
Button Head Socket Cap Screw Steel 1/4-20 x 1/2"
Couldn't load pickup availability
Button Head Socket Cap Screw SS 1/4-20 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Button Head Socket Cap Screw SS M6-1 x 16mm
Couldn't load pickup availability
Thumb Screw Knob Tee Socket Head 45mm
Couldn't load pickup availability
Thumb Screw Knob Knurled Socket Head 19mm
Couldn't load pickup availability
Thumb Screw Knob Knurled Socket Head 9.6mm
Couldn't load pickup availability
Product Description
Converts a standard socket head cap screw into an easy-to-turn thumb screw knob Black
Arbor Press User: It is advisable to use a stop or spacer equivalent to Thickness dimension to avoid over-pressing.
WARNING: Misalignment and over-pressing may cause breakage. Always wear safety glasses while assembling.
Technical Specifications
| Item#: | 52779 |
|---|---|
| Knob Type | Tee |
| Screw Diameter | M5 |
| Diameter | 26 mm |
| Screw Head O.D. | 12 mm |
| Type | Socket Head Thumbscrew Knob |
| Description | Tee Knob |
| Size | M5 mm |
| UNSPSC #: | 31162801 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.09 lb |
