Thumb Screw Knob, Tee Type, Socket Head, 30mm Diameter, Fits Screw Thread Diameter M6
(Pack of
25)
SKU:52780 Item#: 52780
Converts a standard socket head cap screw into an easy-to-turn thumb screw knob
Black
Arbor Press User: It is advisable to use a stop or spacer equivalent to Thickness dimension to avoid over-pressing.
WARNING: Misalignment and over-pressing may cause breakage. Always wear safety glasses while assembling.
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 4-6
Frequently Bought Together
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/8"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #10-16 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Screwdriver Anti Slip Phillips No 2 X 4In
Couldn't load pickup availability
Cable Tie Hook and Loop Roll 15' Orange
Couldn't load pickup availability
7" Straight Jaw Locking Pliers
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M8
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Alloy Steel 1/4-20 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M12-1.75 x 25mm
Couldn't load pickup availability
Set Screw Cup Point Steel 1/4-20 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Thumb Screw Knob Knurled Socket Head 19mm
Couldn't load pickup availability
Thumb Screw Knob Tee Socket Head 26mm
Couldn't load pickup availability
Thumb Screw Knob Knurled Socket Head 9.6mm
Couldn't load pickup availability
Product Description
Converts a standard socket head cap screw into an easy-to-turn thumb screw knob Black
Arbor Press User: It is advisable to use a stop or spacer equivalent to Thickness dimension to avoid over-pressing.
WARNING: Misalignment and over-pressing may cause breakage. Always wear safety glasses while assembling.
Technical Specifications
| Item#: | 52780 |
|---|---|
| Knob Type | Tee |
| Screw Diameter | M6 |
| Diameter | 30 mm |
| Screw Head O.D. | 13.2 mm |
| Type | Socket Head Thumbscrew Knob |
| Description | Tee Knob |
| Size | M6 mm |
| UNSPSC #: | 31162801 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.0882 lb |
