Ultra-Spill Deck Replacement Bladder, Polyethylene, 66 gal Capacity, Yellow, 66 x 65.5 x 4.5 in.
(Pack of
1)
SKU:1650643 Item#: 1650643
The Ultra-Spill Deck - Replacement Bladder is designed by adding this to any spill deck by bulkhead fittings to give an additional 66 gallon capacity and to help meet EPA AND SPCC spill containment regulations. Any overspills and small leaks are captured in the sump; catastrophic leaks deploy the bladder to meet regulations. When the bladder is deployed the bladder will be 65.5″ away from the deck and will be 66″ wide when completely unfurled. This product is just the bladder and does not include the outer housing. Made in the USA.
Ultra-Spill Deck Bladder Systems are low profile, polyethylene (LLDPE) containment decks which meet EPA and SPCC Spill Containment Regulations.
Frequently Bought Together
Spill Containment Platform
Couldn't load pickup availability
Spill Containment Platform
Couldn't load pickup availability
Spill Containment Platform
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker White
Couldn't load pickup availability
WypAll X80 ShopPro Towel 12.5 x 16.8"
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Yellow
Couldn't load pickup availability
Wyper Super Prep Towel 9 x 14"
Couldn't load pickup availability
Lens Cleaning Towelettes
Couldn't load pickup availability
TigerGrip 8 Mil Nitrile Glove Orange X-Large
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
High Solids Paints Gloss Black
Couldn't load pickup availability
Universal Single-Ply Medium Weight Sorbent Pads
Couldn't load pickup availability
Universal Three-Ply Heavyweight Sorbent Pads
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Product Description
The Ultra-Spill Deck - Replacement Bladder is designed by adding this to any spill deck by bulkhead fittings to give an additional 66 gallon capacity and to help meet EPA AND SPCC spill containment regulations. Any overspills and small leaks are captured in the sump; catastrophic leaks deploy the bladder to meet regulations. When the bladder is deployed the bladder will be 65.5″ away from the deck and will be 66″ wide when completely unfurled. This product is just the bladder and does not include the outer housing. Made in the USA. Ultra-Spill Deck Bladder Systems are low profile, polyethylene (LLDPE) containment decks which meet EPA and SPCC Spill Containment Regulations.
Technical Specifications
| Item#: | 1650643 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 6340 |
| Type | Spill Deck Bladder System |
| Style | Replacement Bladder |
| Width | 65.5 " |
| Height | 4.5 " |
| Weight | 2 lbs. |
| Specifications | EPA 40 CFR 264.175, SPCC 40 CFR 112 |
| Length | 66 " |
| Capacity | 66 gal |
| Color | Yellow |
| Material | Polyethylene |
| UNSPSC #: | 24111812 |
| TAA Compliant: | Yes |
