Universal Sorbent Pad, Gray, 15 Gallons/Bag Absorption Capacity, Three-Ply, Medium Weight, 15 x 18 "
(Pack of
1)
SKU:1648121 Item#: 1648121
General purpose absorbent pad features a fast wicking, low-linting fine fiber coverstock with an efficient meltblown polypropylene core.
All-purpose sorbent
Three-ply for extra durability and strength
Perforated for flexibility and efficiency
Great wicking and performance for all of your leaks, drips and spills.
Frequently Bought Together
Universal Sorbent Kit
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Roll
Couldn't load pickup availability
Oil-Only Sorbent Socks
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Orange
Couldn't load pickup availability
Reclaimed Mixed Color T-Shirt Rags
Couldn't load pickup availability
Round Tag Brass 1"
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Medium, 100/Box
Couldn't load pickup availability
500G Tsunami Grip® Light Coated Gloves
Couldn't load pickup availability
Laser Lite Ear Plugs
Couldn't load pickup availability
180-degree Wide Beam Head Light with Side Light
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M8
Couldn't load pickup availability
Waterproof Work Aqua Light 66 LED
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Kit
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Roll
Couldn't load pickup availability
Oil-Only Sorbent Socks
Couldn't load pickup availability
Product Description
General purpose absorbent pad features a fast wicking, low-linting fine fiber coverstock with an efficient meltblown polypropylene core. All-purpose sorbent
Three-ply for extra durability and strength
Perforated for flexibility and efficiency
Great wicking and performance for all of your leaks, drips and spills.
Technical Specifications
| Item#: | 1648121 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | U3PM100 |
| Type | Sorbent Pad |
| Style | Universal |
| Grade | Value Abrasion Resistant |
| Size | 15 x 18 " |
| Absorption Capacity | 15 Gallons / Bag |
| Absorbency Rating | Medium |
| Length | 18 " |
| Width | 15 " |
| Color | Gray |
| Description | Universal Sorbent Pad, 100 ct |
| UNSPSC #: | 47131909 |
| TAA Compliant: | Yes |
