Anti Seize Tape, Copper, 1/2" Width, 600" Length, 0.0045" Thickness
(Pack of
1)
SKU:98663 Item#: 98663
Get the performance qualities of anti-seize in tape form. Neat, clean and handy, you can even carry it in your pocket. To apply to a bolt or stud, simply pull tape and wrap.
1/2" x 600" (12.7mm x 1,524cm)
Copper, nickel and ceramic temperature range: 450°F to +2,000°F (268°C to +1,093°C)
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 24-41
Frequently Bought Together
Heavy Duty Anti-Seize 9oz
Couldn't load pickup availability
Silver Grade Anti-Seize 8oz
Couldn't load pickup availability
Silver Grade Anti-Seize 4oz
Couldn't load pickup availability
Heavy-Duty Hand Cleaner with Natural Scrubbers
Couldn't load pickup availability
Dirt Jet Pro Hand Cleaner Wipes 75Pcs
Couldn't load pickup availability
Engage High Tech Lubricant with PTFE
Couldn't load pickup availability
Cool Head 1 Metal Cutting Lubricant 5gal
Couldn't load pickup availability
Blue Grease HT Grease 1 Lb.
Couldn't load pickup availability
Rusty OS - Nut and Bolt Loosener and Rust Penetrant
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M12
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #10-16 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Product Description
Get the performance qualities of anti-seize in tape form. Neat, clean and handy, you can even carry it in your pocket. To apply to a bolt or stud, simply pull tape and wrap. 1/2" x 600" (12.7mm x 1,524cm)
Copper, nickel and ceramic temperature range: 450°F to +2,000°F (268°C to +1,093°C)
Technical Specifications
| Item#: | 98663 |
|---|---|
| Type | General Purpose |
| Food Grade | No |
| Lubricating Solids | Copper |
| Additives | PTFE |
| Container Type | Spool |
| Color | Copper |
| Temperature Range | -450 to +2200 °F |
| Net Fill Weight | 2.25 Oz. |
| Physical Form | Solid |
| Flammable | No |
| Thickness | 0.0045 " |
| Width | 1/2 " |
| Length | 600 " |
| UNSPSC #: | 15121515 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.11 lb |
