Anti Seize Tape, Silver, 1/2" Width, 600" Length, 0.0045" Thickness
(Pack of
1)
SKU:98664 Item#: 98664
Get the performance qualities of anti-seize in tape form. Neat, clean and handy, you can even carry it in your pocket. To apply to a bolt or stud, simply pull tape and wrap.
1/2" x 600" (12.7mm x 1,524cm)
Copper, nickel and ceramic temperature range: 450°F to +2,000°F (268°C to +1,093°C)
Frequently Bought Together
Rustyâ„¢ Brake Plate and Caliper Lubricant 4fl.oz
Couldn't load pickup availability
Nickel Anti-Seize 226.8g
Couldn't load pickup availability
Nickel Anti-Seize 453.6g
Couldn't load pickup availability
PTFE Pipe Thread Seal White 1/2 x 520"
Couldn't load pickup availability
Ready Orange Wipes 72Pcs
Couldn't load pickup availability
Citrus Pumice Hand Cleaner 1gal
Couldn't load pickup availability
Dielectric Silicone Compound 1.25oz
Couldn't load pickup availability
Engage High Tech Lubricant with PTFE
Couldn't load pickup availability
Dri-Graph Lubricant
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 4" Black
Couldn't load pickup availability
Product Description
Get the performance qualities of anti-seize in tape form. Neat, clean and handy, you can even carry it in your pocket. To apply to a bolt or stud, simply pull tape and wrap. 1/2" x 600" (12.7mm x 1,524cm)
Copper, nickel and ceramic temperature range: 450°F to +2,000°F (268°C to +1,093°C)
Technical Specifications
| Item#: | 98664 |
|---|---|
| Type | General Purpose |
| Food Grade | No |
| Lubricating Solids | Nickel |
| Additives | PTFE |
| Container Type | Spool |
| Color | Silver |
| Temperature Range | -450 to +2400 °F |
| Net Fill Weight | 2.25 Oz. |
| Physical Form | Solid |
| Flammable | No |
| Thickness | 0.0045 " |
| Width | 1/2 " |
| Length | 600 " |
| UNSPSC #: | 15121515 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.15 lb |
Product Restrictions
