Button Head Socket Cap Screw, 18-8 Stainless Steel, Plain Finish, Coarse Thread, 5/32" Hex Key, 1/4-20 x 3/4"
(Pack of
25)
SKU:52380 Item#: 52380
Button Head Socket Cap Screw, 18-8 Stainless Steel, Plain Finish, Coarse Thread, 5/32" Hex Key, 1/4-20 x 3/4"
Read MoreCouldn't load pickup availability
Catalog page#: 4-21
Frequently Bought Together
Button Head Socket Cap Screw Steel #10-32 x 5/8"
Couldn't load pickup availability
Button Head Socket Cap Screw Steel M10-1.5 x 16mm
Couldn't load pickup availability
Button Head Socket Cap Screw Steel #10-32 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Lock Washer Alloy Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/2"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Button Head Socket Cap Screw SS M6-1 x 16mm
Couldn't load pickup availability
Button Head Socket Cap Screw Steel 1/4-20 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw A2 SS M4-0.7 x 8mm
Couldn't load pickup availability
Product Description
Button Head Socket Cap Screw, 18-8 Stainless Steel, Plain Finish, Coarse Thread, 5/32" Hex Key, 1/4-20 x 3/4"Technical Specifications
| Item#: | 52380 |
|---|---|
| Diameter | 1/4 " |
| Thread Pitch | 20 |
| Length | 3/4 " |
| Head Style | Button |
| Finish | Plain |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 18-8 |
| Thread | Coarse |
| Tensile Strength | 80,000 PSI |
| Type | Button Head Cap Screw |
| Drive | Hex |
| Key Size | 5/32 " |
| Size | 1/4-20X3/4 " |
| UNSPSC #: | 31161518 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.36 lb |
