Button Head Socket Cap Screw, A2 Stainless Steel, Plain Finish, Coarse Thread, 4mm Hex Key, M6-1 x 10mm
(Pack of
25)
SKU:27422 Item#: 27422
Made from A2 Stainless Steel, which is similar to AISI Type 18-8
Minimum tensile strength 689.5 MPa (80,000 PSI)
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 4-24
Frequently Bought Together
Button Head Socket Cap Screw Steel M5-0.8 x 10mm
Couldn't load pickup availability
Button Head Socket Cap Screw SS M4-0.7 x 8mm
Couldn't load pickup availability
Button Head Socket Cap Screw SS 1/4-20 x 1"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M8
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
High Solids Paints Gloss Black
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M8-1.25 x 25mm
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M4-0.7 x 12mm
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M6-1 x 16mm
Couldn't load pickup availability
Product Description
Made from A2 Stainless Steel, which is similar to AISI Type 18-8 Minimum tensile strength 689.5 MPa (80,000 PSI)
Technical Specifications
| Item#: | 27422 |
|---|---|
| Diameter | M6 |
| Thread Pitch | 1.0 mm |
| Length | 10 mm |
| Head Style | Button |
| Finish | Plain |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | A2 |
| Thread | Coarse |
| Tensile Strength | 689.5 MPa |
| Type | Button Head Cap Screw |
| Drive | Hex |
| Key Size | 4 mm |
| Size | M6X1.0X10 |
| UNSPSC #: | 31161518 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.17 lb |
