Button Head Socket Cap Screw, Alloy Steel, Black Oxide Finish, Fine Thread, 1/8" Hex Key, #10-32 x 5/8"
(Pack of
50)
SKU:81492 Item#: 81492
High-strength, heat-treated high-alloy steel
Cold-formed
Black oxide finish
Conforms to ANSI B18.3 and Federal FF-S-86 specifications
For light fastening applications such as guards, hinges, cover plates, etc., where appearance is important
NOTE: Button heads should not be used in critical high-strength applications where socket head cap screws should be used.
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 4-8
Frequently Bought Together
Button Head Socket Cap Screw Steel 5/16-18 x 1/2"
Couldn't load pickup availability
Button Head Socket Cap Screw Steel 3/8-16 x 1"
Couldn't load pickup availability
Button Head Socket Cap Screw SS M4-0.7 x 10mm
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/2"
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
Couldn't load pickup availability
180-degree Wide Beam Head Light with Side Light
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw A2 SS M6-1 x 20mm
Couldn't load pickup availability
Flat Head Socket Cap Screw Steel 1/2-13 x 2"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Alloy Steel 5/16-18 x 1"
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-strength, heat-treated high-alloy steel Cold-formed
Black oxide finish
Conforms to ANSI B18.3 and Federal FF-S-86 specifications
For light fastening applications such as guards, hinges, cover plates, etc., where appearance is important
NOTE: Button heads should not be used in critical high-strength applications where socket head cap screws should be used.
Technical Specifications
| Item#: | 81492 |
|---|---|
| Diameter | #10 |
| Thread Pitch | 32 |
| Length | 5/8 " |
| Head Style | Button |
| Finish | Black Oxide |
| Material | Alloy Steel |
| Thread | Fine |
| Tensile Strength | 150,000 PSI |
| Type | Button Head Cap Screw |
| Drive | Hex |
| Key Size | 1/8 " |
| Size | 10X5/8 " |
| UNSPSC #: | 31161518 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.29 lb |
