Copper Test Clamp, 400 Amps, 2 AWG, Black, 1-9/16" Jaw Opening, 6" Length
(Pack of
1)
SKU:97531 Item#: 97531
400A clamps accept up to 2 Ga. Wire
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 18-24
Frequently Bought Together
Cable Tie 11.41" Black
Couldn't load pickup availability
MINI Fuse 20A Yellow
Couldn't load pickup availability
Tru-Shrink Heat Shrink Tubing 8 to 1 AWG Black
Couldn't load pickup availability
Test Lead Wire 20 AWG 100' Red
Couldn't load pickup availability
Test Lead Insulator Red 4-29/64"
Couldn't load pickup availability
Test Lead Insulator Black 4-29/64"
Couldn't load pickup availability
180-degree Wide Beam Head Light with Side Light
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/16-18
Couldn't load pickup availability
Waterproof Work Aqua Light 66 LED
Couldn't load pickup availability
Product Description
400A clamps accept up to 2 Ga. WireTechnical Specifications
| Item#: | 97531 |
|---|---|
| Style | Copper Test Clamps |
| Color | Black |
| Jaw Opening | 1-9/16 " |
| Length | 6 " |
| Type | Booster Cable and Accessories |
| UNSPSC #: | 39121435 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.43 lb |
