Copper Test Clamp, 400 Amps, 2 AWG, Red, 1-9/16" Jaw Opening, 6" Length
(Pack of
1)
SKU:97530 Item#: 97530
400A clamps accept up to 2 Ga. Wire
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 18-24
Frequently Bought Together
Tru-Shrink Heat Shrink Tubing 8 to 1 AWG Black
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 12 to 10 AWG Yellow
Couldn't load pickup availability
MINI Fuse 10A Red
Couldn't load pickup availability
Test Lead Insulator Black 4-29/64"
Couldn't load pickup availability
Copper Test Clamp 400A Black
Couldn't load pickup availability
HD Test and Battery Clip Copper 200A
Couldn't load pickup availability
Waterproof Work Aqua Light 66 LED
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/2-13
Couldn't load pickup availability
PTO Pin Lock 1/4 x 2-1/2"
Couldn't load pickup availability
Product Description
400A clamps accept up to 2 Ga. WireTechnical Specifications
| Item#: | 97530 |
|---|---|
| Style | Copper Test Clamps |
| Color | Red |
| Jaw Opening | 1-9/16 " |
| Length | 6 " |
| Type | Booster Cable and Accessories |
| UNSPSC #: | 39121435 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.46 lb |
