Heavy-Duty Locking Thread Insert, Carbon Steel, 3/8-16 Internal Thread, 9/16-12 External Thread, 0.56" Length
(Pack of
10)
SKU:89765 Item#: 89765
Recommended for use where higher strengths or larger sizes are required
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Jobber Length Drill Bit HSS 3/8"
Couldn't load pickup availability
Twist-On Surface Conditioning Disc 2" Blue
Couldn't load pickup availability
Mounted Flap Wheel 1"
Couldn't load pickup availability
Utility Knife, Folding , 4" Closed
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Tapered Flute Screw Extractor 1/2 to 9/16"
Couldn't load pickup availability
Locking Thread Insert M8 x 1.25
Couldn't load pickup availability
Wire Thread Replacement Insert 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Lok-Rite 1"-8 Steel Threaded Insert
Couldn't load pickup availability
Lok-Rite 7/8"-9 Steel Threaded Insert
Couldn't load pickup availability
Lok-Rite 1"-14 Steel Threaded Insert
Couldn't load pickup availability
Index-Tend Demo Wrecking Bar
Couldn't load pickup availability
Abrasive Hand Pad All Purpose 6 x 9"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 1/4"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Recommended for use where higher strengths or larger sizes are requiredCAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | 89765 |
|---|---|
| Type | Fractional |
| Material | Carbon Steel |
| Style | Heavy Duty |
| Thread | Coarse |
| Thread Size Internal | 3/8-16 |
| Thread Size External | 9/16-12 |
| Length | 0.56 " |
| Recommended Drill Size | 33/64 " |
| Recommended Tap Size | 9/16-12 |
| UNSPSC #: | 27112810 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.18 lb |
Product Restrictions
