Lok-Rite M16 x 2.0 Steel Threaded Insert, Sealant Sets In Minutes, Cures Overnight
(Pack of
2)
SKU:DY02930016 Item#: DY02930016
Lok-Rite™ sealant sets in minutes, cures overnight and bonds to all iron, steel, aluminum, copper, brass and bronze
Seals against liquids and gases to pressures up to 6000 PSI and withstands temperatures between -65°F to 300°F
Provides excellent vibration resistance
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
3/8" Fractional Drill Bit, Jobber Length, W/Flats
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 19/64"
Couldn't load pickup availability
Premium Reinforced Mini Cut-Off Wheel 3"
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #10-16 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M12
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
CS Thread Repair Insert M10 x 1.5 x 14
Couldn't load pickup availability
Thread Restoring File UNF
Couldn't load pickup availability
Wire Thread Replacement Insert M5-0.8
Couldn't load pickup availability
CS Thread Repair Insert M10 x 1.25 x 9
Couldn't load pickup availability
CS Thread Repair Insert M14 x 1.5 x 26
Couldn't load pickup availability
SS Thread Repair Insert M12 x 1.25 x 15
Couldn't load pickup availability
10" Forman's Favorite Heavy-Duty Copper & Aluminum Cable Cutter Pliers
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 17/64"
Couldn't load pickup availability
Cut-Off Wheel for Right Angle Grinder 4-1/2"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Lok-Rite™ sealant sets in minutes, cures overnight and bonds to all iron, steel, aluminum, copper, brass and bronze Seals against liquids and gases to pressures up to 6000 PSI and withstands temperatures between -65°F to 300°F
Provides excellent vibration resistance
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | DY02930016 |
|---|---|
| Type | Metric |
| Material | Carbon Steel |
| Thread | Coarse |
| Thread Size Internal | M16-2.0 |
| Thread Size External | 1-8 |
| Length | 0.781 " |
| Recommended Drill Size | 7/8 " |
| Recommended Tap Size | 1-8 |
| Installation Tool | DY02940008 |
| UNSPSC #: | 27112810 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.15 lb |
Product Restrictions
