In-Line Fuse Holder with Mounting Bracket, Low-Profile, JCASE, 12 AWG, 40 Amps, 32 Volts, Red, Two 4" Leads
(Pack of
1)
SKU:41646 Item#: 41646
Protective cover offers splash resistance
Available with and without mounting bracket
Rated up to 40A Fuse holders have two 4" length wire leads
For low-profile JCASE® fuses
Frequently Bought Together
Tru-Shrink Heat Shrink Tubing 14 to 6 AWG Black
Couldn't load pickup availability
Socket Contact 20-16 AWG Size 16
Couldn't load pickup availability
Connector Housing 20A 2-Wire Shroud
Couldn't load pickup availability
30 AMP ATO Blade Fuse Holder
Couldn't load pickup availability
Low-Profile JCASE High Amp Fuse 50A Red
Couldn't load pickup availability
MINI Smart Glow Fuse 20A Yellow
Couldn't load pickup availability
ATO/ATC Smart Glow Fuse 20A Yellow
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/2"
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Screw Square Drive Pan Head Black
Couldn't load pickup availability
Replacement Broom Handle with Threaded Metal End
Couldn't load pickup availability
11/16" Dia. Fractional Drill Bit with Reduced 1/2" Shank, 118o Point
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Screw Square Drive Pan Head Black
Couldn't load pickup availability
Replacement Broom Handle with Threaded Metal End
Couldn't load pickup availability
11/16" Dia. Fractional Drill Bit with Reduced 1/2" Shank, 118o Point
Couldn't load pickup availability
Product Description
Protective cover offers splash resistance Available with and without mounting bracket
Rated up to 40A Fuse holders have two 4" length wire leads
For low-profile JCASE® fuses
Technical Specifications
| Item#: | 41646 |
|---|---|
| Type | Covered Block |
| Amperage | 40 A |
| Wire Gauge | 12 AWG |
| Volts | 32 V |
| Wire Lead | 2-4" on the fuse holders |
| Wire Color | Red |
| Mounting Bracket | Yes |
| UNSPSC #: | 39121624 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.11 lb |
