Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass, 1/4 x 1/8", Tube x Male NPT, 7 to 290 PSI
(Pack of
5)
SKU:28275P Item#: 28275P
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Frequently Bought Together
Forged Body Ball Valve Brass 1/2-14 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Pipe Hex Nipple Brass 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Coupling Brass 1/8-27 x 1/8-27
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 9/16 to 1-1/16"
Couldn't load pickup availability
DOT Union Nylon 3/8 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 9/16 to 1-1/4"
Couldn't load pickup availability
Tubing Cutter 1/8 to 1/2"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/2 x 1/2"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 10 x 10mm
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 22 to 18/16 to 14 AWG
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Red
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 28275P |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 3675 56 11 96 |
| Style | Nickel-Plated Brass Push-To-Connect |
| Configuration | Male Connector |
| Tube Size | 1/4 " |
| Thread Size | 1/8 " |
| Thread Style | NPT |
| Material | Nickel-Plated Brass |
| Wrench Size | 13 mm |
| Internal Hex Size | 4 mm |
| Thread Length | 0.30 " |
| Working Pressure | 290 PSI |
| Temperature Range | 5 to 180 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
