Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass, 1/4" x 10-32, Tube x Male UNF, 290 PSI
(Pack of
5)
SKU:55720P Item#: 55720P
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Frequently Bought Together
Pipe Bushing Brass 1/2-14 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Bushing Brass 1/2-14 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Bushing Brass 3/8-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
DOT Union Brass 1/4 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Pipe Bushing Brass 1/2-14 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Miniature Clamp SS 7/32 to 5/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 8" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15.25" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 11.75" Black
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 55720P |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 3171 56 20 |
| Configuration | Male Connector |
| Tube Size | 1/4 " |
| Thread Size | 10-32 " |
| Thread Style | UNF |
| Material | Nickel-Plated Brass |
| Internal Hex Size | 2 mm |
| Thread Length | .13 " |
| Working Pressure | 290 PSI |
| Temperature Range | -4 to +175 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.12 lb |
Product Restrictions
