Push-to-Connect Straight Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 5/16 (8mm) x 1/4", Tube x Female NPT, 150 PSI Working Pressure
(Pack of
2)
SKU:87636 Item#: 87636
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Frequently Bought Together
Forged Body Ball Valve Brass 1/2-14 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Pipe Hex Nipple Brass 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Coupling Brass 1/8-27 x 1/8-27
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 9/16 to 1-1/16"
Couldn't load pickup availability
DOT Union Nylon 3/8 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 9/16 to 1-1/4"
Couldn't load pickup availability
Tubing Cutter 1/8 to 1/2"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/2 x 1/2"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 10 x 10mm
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Stepdown Butt Connector 22 to 18/16 to 14 AWG
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Red
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 87636 |
|---|---|
| Configuration | Straight Female Connector |
| Tube Size | 5/16" (8mm) |
| Thread Size | 1/4 " |
| Thread Style | NPT |
| Material | Nickel-Plated Brass/PBT Resin |
| Wrench Size | 16 mm |
| Thread Length | .55 " |
| Working Pressure | 150 PSI |
| Temperature Range | 32 to 140 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.1 lb |