Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 3/8 x 3/8", Tube x Male NPT, 150 PSI Working Pressure
(Pack of
3)
SKU:86754 Item#: 86754
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Frequently Bought Together
Hex Head Plug Brass 1/2-14 Male NPT
Couldn't load pickup availability
Pipe Coupling Brass 3/8-18 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Street Elbow Brass 90° 3/8-18 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
DOT Union Brass 3/8 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Pipe Bushing Brass 1/2-14 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Ball Check Grease Fitting Straight
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6 x 6mm
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 3/8 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Clear
Couldn't load pickup availability
High Solids Paints Gloss Black
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 86754 |
|---|---|
| Configuration | Male Connector |
| Tube Size | 3/8 " |
| Thread Size | 3/8 " |
| Thread Style | NPT |
| Material | Nickel-Plated Brass/PBT Resin |
| Wrench Size | 18 mm |
| Internal Hex Size | .28 " |
| Working Pressure | 150 PSI |
| Temperature Range | 32 to 140 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.18 lb |