Push-to-Connect Extended Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 5/32 (8mm) x 1/4", Tube x Male NPT, 150 PSI Working Pressure
(Pack of
2)
SKU:62208 Item#: 62208
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Frequently Bought Together
Pipe Adapter Brass 1/4-18 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Hex Bushing Steel 3/4-14 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Pipe Bushing Brass 3/4-14 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Hex Head Plug Brass 1/4-18 Male NPT
Couldn't load pickup availability
Hex Head Plug Brass 1/2-14 Male NPT
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 3/8 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Nylon Hose Guard 1.42" ID x 25' Length
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Tee, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 1/4 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/2 x 1/2"
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/4-20
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Lawson Open & Shut Nut & Bolt Loosener, Rust Penetrant, SKU DA6152, 20 oz Aerosol Can
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 62208 |
|---|---|
| Configuration | Extended Male Elbow |
| Tube Size | 5/16" (8mm) |
| Thread Size | 1/4 " |
| Thread Style | NPT |
| Material | Nickel-Plated Brass/PBT Resin |
| Wrench Size | 14 mm |
| Working Pressure | 150 PSI |
| Temperature Range | 32 to 140 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.13 lb |