Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass, 3/8 x 1/2", Tube x Male NPT, 290 PSI
(Pack of
3)
SKU:55715P Item#: 55715P
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Frequently Bought Together
Hex Bushing Steel 1/2-14 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Forged Body Ball Valve Brass 3/4 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Merchant Coupling Steel 1/8-27 x 1/8-27
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/4 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Ball Check Grease Fitting Straight
Couldn't load pickup availability
Pipe Coupling Brass 3/8-18 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 5/16 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Extension Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 5/16 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6mm x M5
Couldn't load pickup availability
IFI 100/107 Top Locknut Grade C 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
Couldn't load pickup availability
180-degree Wide Beam Head Light with Side Light
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 55715P |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 3175 60 22 |
| Configuration | Male Connector |
| Tube Size | 3/8 " |
| Thread Size | 1/2 " |
| Thread Style | NPT |
| Material | Nickel-Plated Brass |
| Wrench Size | 22 mm |
| Internal Hex Size | .28 " |
| Working Pressure | 290 PSI |
| Temperature Range | -4 to +175 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | No |
Product Restrictions
