Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass, 1/4 x 1/4", Tube x Male NPT, 7 to 290 PSI
(Pack of
3)
SKU:28296P Item#: 28296P
The body is orientable for positioning purposes.
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Frequently Bought Together
Pipe Street Elbow Brass 45° 3/8-18 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Coupling Brass 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Coupling Brass 1/2-14 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Super 77 Miniature Hose Clamp SS 7/32 to 5/8"
Couldn't load pickup availability
Pipe Bushing Brass 3/8-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Hex Head Plug Brass 3/8-18 Male NPT
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 3/8 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 5/16 x 5/16"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 3/8 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 4" Black
Couldn't load pickup availability
Product Description
The body is orientable for positioning purposes.CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Technical Specifications
| Item#: | 28296P |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 3609 56 14 96 |
| Style | Nickel-Plated Brass Push-To-Connect |
| Configuration | Male Elbow |
| Tube Size | 1/4 " |
| Thread Size | 1/4 " |
| Thread Style | NPT |
| Material | Nickel-Plated Brass |
| Wrench Size | 14 mm |
| Thread Length | 0.43 " |
| Working Pressure | 290 PSI |
| Temperature Range | 5 to 180 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
