Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass, 3/8 x 1/4", Tube x Male NPT, 7 to 290 PSI
(Pack of
3)
SKU:28298P Item#: 28298P
The body is orientable for positioning purposes.
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Frequently Bought Together
Merchant Coupling Steel 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Square Head Plug Malleable Iron Black 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 3/4 to 1-3/4"
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 1/2 x 3/4-16"
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Union Brass 1/4"
Couldn't load pickup availability
Copper Soft Annealed Tubing 3/8" OD x 25'
Couldn't load pickup availability
Nylon Hose Guard 1.81" ID x 25' Length
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Product Description
The body is orientable for positioning purposes.CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Technical Specifications
| Item#: | 28298P |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 3609 60 14 96 |
| Style | Nickel-Plated Brass Push-To-Connect |
| Configuration | Male Elbow |
| Tube Size | 3/8 " |
| Thread Size | 1/4 " |
| Thread Style | NPT |
| Material | Nickel-Plated Brass |
| Wrench Size | 15 mm |
| Thread Length | 0.43 " |
| Working Pressure | 290 PSI |
| Temperature Range | 5 to 180 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
