Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass, 3/8 x 3/8", Tube x Male NPT, 7 to 290 PSI
(Pack of
3)
SKU:28299P Item#: 28299P
The body is orientable for positioning purposes.
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Frequently Bought Together
Pipe Street Elbow Brass 90° 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Tee Brass 1/4-18 x 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Hex Bushing Steel 1/2-14 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Connector Male Brass 3/8 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/4 x 1/8-27
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 1/4 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6mm x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/8 x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Nylon Hose Guard 1.06" ID x 25' Length
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M8
Couldn't load pickup availability
Product Description
The body is orientable for positioning purposes.CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Technical Specifications
| Item#: | 28299P |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 3609 60 18 96 |
| Style | Nickel-Plated Brass Push-To-Connect |
| Configuration | Male Elbow |
| Tube Size | 3/8 " |
| Thread Size | 3/8 " |
| Thread Style | NPT |
| Material | Nickel-Plated Brass |
| Wrench Size | 18 mm |
| Thread Length | 0.45 " |
| Working Pressure | 290 PSI |
| Temperature Range | 5 to 180 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
