Danger Keep Off Sign, Plastic .040, Red/Black/White, 14x20", Pre-Drilled Mounting Holes
(Pack of
1)
SKU:1673227 Item#: 1673227
Corrosion-proof
UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Valve Action® Permanent Paint Marker Black
Couldn't load pickup availability
Oil-Only Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Round Tag Brass 1-1/2"
Couldn't load pickup availability
Danger FLAMMABLE MATERIAL Sign
Couldn't load pickup availability
Placard Holder W/Flammable 1987/1863/1203/1993/1993/3475 (Class 3)/Blank Legend Worded Set, Aluminum
Couldn't load pickup availability
Danger FLAMMABLE Sign
Couldn't load pickup availability
TigerGrip 8 Mil Nitrile Glove Orange Large
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, X-Large, 1,000/Case
Couldn't load pickup availability
500G Tsunami Grip® Light Coated Gloves
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 22 to 18 AWG Red
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/4-20
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 3/8-16
Couldn't load pickup availability
3257 Hot Asphalt Class 9 DOT Placard, Cardstock
Couldn't load pickup availability
Warning RESTRICTED AREA Sign
Couldn't load pickup availability
Waste Oil Sign, Fiberglass
Couldn't load pickup availability
Product Description
Corrosion-proof UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Technical Specifications
| Item#: | 1673227 |
|---|---|
| Type | Danger |
| Color | Red/Black/White |
| Size | 14x20 " |
| Language | English |
| Material | Plastic .040 |
| Legend | Keep Off |
| Sign Header | Danger |
| Front Legend | Keep Off |
| Height | 14 " |
| Style | Wall Mounted |
| Width | 20 " |
| Mounting Configurations | Pre-Drilled Mounting Holes |
| Approvals | OSHA 1926.200(b)(1) & 1926.200(b)(2) |
| Description | Danger Sign |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov