Double Side Print Exit With Left Arrow Ceiling Sign, Aluminum, Glow in the Dark, 13x10"
(Pack of
1)
SKU:1665472 Item#: 1665472
Hang this sign in less than a minute with no tools or fasteners. This double-sided aluminum sign is designed to fit between drop ceiling panels. Many legends are also available with a laminated, glow in the dark, photoluminescent film providing hours of illumination.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Oil-Only Sorbent Pad
Couldn't load pickup availability
Valve Action® Permanent Paint Marker Yellow
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Roll
Couldn't load pickup availability
Caution Machinery Must Be Stopped For Repairs Sign, Plastic .040
Couldn't load pickup availability
Tripping Hazard Caution Double Sided Cone Topper Insert Cut Out Sign With Picto, Polystyrene
Couldn't load pickup availability
Refrigerated Liquid Style C Pipe Marker Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
SafetyPro 8 Mil Nitrile Glove Orange 2X-Large
Couldn't load pickup availability
LionGrip 8mil Nitrile Glove Black Large
Couldn't load pickup availability
CL1 Checklite Safety Glasses
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #10-16 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
Danger Eye Protection Required In This Area. Sign With Eye Protection Picto, Plastic .040
Couldn't load pickup availability
Danger Ear Protection Must Be Worn In This Area Label, Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Danger FLAMMABLE Sign
Couldn't load pickup availability
Product Description
Hang this sign in less than a minute with no tools or fasteners. This double-sided aluminum sign is designed to fit between drop ceiling panels. Many legends are also available with a laminated, glow in the dark, photoluminescent film providing hours of illumination.Technical Specifications
| Item#: | 1665472 |
|---|---|
| Type | Exit |
| Color | Glow in the Dark |
| Size | 13x10 " |
| Language | English |
| Material | Aluminum |
| Legend | Exit (With Left Arrow) |
| Sign Header | EXIT (WITH LEFT ARROW) |
| Front Legend | Exit (With Left Arrow) |
| Height | 13 " |
| Width | 10 " |
| Direction | Left |
| Description | Directional Sign |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121712 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov