Double Side Printed Exit Ceiling Sign, Aluminum, Glow in the Dark, 13x10"
(Pack of
1)
SKU:1665471 Item#: 1665471
Hang this sign in less than a minute with no tools or fasteners. This double-sided aluminum sign is designed to fit between drop ceiling panels. Many legends are also available with a laminated, glow in the dark, photoluminescent film providing hours of illumination.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Valve Action® Permanent Paint Marker Red
Couldn't load pickup availability
Ear Plug Dispenser
Couldn't load pickup availability
Auto-Darkening Panoramic View Welding Helmet
Couldn't load pickup availability
Lockout Tag-out Trained Helmet Marker Label With Hasp Tag & Lock Picto, Reflective Adhesive Vinyl
Couldn't load pickup availability
Caution EYE PROTECTION REQUIRED Sign
Couldn't load pickup availability
EYE WASH Sign
Couldn't load pickup availability
Split Key Ring 1"
Couldn't load pickup availability
SafetyPro 8 Mil Nitrile Glove Orange X-Large
Couldn't load pickup availability
WypAll X80 ShopPro Towel 12.5 x 16.8"
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 4" Black
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
Couldn't load pickup availability
FIRE EXTINGUISHER Sign
Couldn't load pickup availability
Danger FLAMMABLE MATERIAL Sign
Couldn't load pickup availability
Placard Holder W/Flammable 1987/1863/1203/1993/1993/3475 (Class 3)/Blank Legend Worded Set, Aluminum
Couldn't load pickup availability
Product Description
Hang this sign in less than a minute with no tools or fasteners. This double-sided aluminum sign is designed to fit between drop ceiling panels. Many legends are also available with a laminated, glow in the dark, photoluminescent film providing hours of illumination.Technical Specifications
| Item#: | 1665471 |
|---|---|
| Type | Exit |
| Color | Glow in the Dark |
| Size | 13x10 " |
| Language | English |
| Material | Aluminum |
| Legend | Exit |
| Sign Header | EXIT |
| Front Legend | Exit |
| Height | 13 " |
| Width | 10 " |
| Description | Directional Sign |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov