Flat Head Socket Cap Screw, 18-8 Stainless Steel, Plain Finish, Coarse Thread, 5/32" Hex Key, 1/4-20 x 3/4"
(Pack of
25)
SKU:99401 Item#: 99401
Flat Head Socket Cap Screw, 18-8 Stainless Steel, Plain Finish, Coarse Thread, 5/32" Hex Key, 1/4-20 x 3/4"
Read MoreCouldn't load pickup availability
Catalog page#: 4-21
Frequently Bought Together
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
SAE Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/2"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Flat Head Socket Cap Screw Steel #10-24 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Flat Head Socket Cap Screw Steel M3-0.5 x 10mm
Couldn't load pickup availability
Flat Head Socket Cap Screw Steel #10-24 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
180-degree Wide Beam Head Light with Side Light
Couldn't load pickup availability
Waterproof Work Aqua Light 66 LED
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/16-18
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Alloy Steel 5/16-18 x 1"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Alloy Steel 5/16-18 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M6-1 x 25mm
Couldn't load pickup availability
Product Description
Flat Head Socket Cap Screw, 18-8 Stainless Steel, Plain Finish, Coarse Thread, 5/32" Hex Key, 1/4-20 x 3/4"Technical Specifications
| Item#: | 99401 |
|---|---|
| Diameter | 1/4 " |
| Thread Pitch | 20 |
| Length | 3/4 " |
| Head Style | Flat |
| Finish | Plain |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 18-8 |
| Thread | Coarse |
| Drive | Hex |
| Type | Flat Head Socket Cap Screw |
| Key Size | 5/32 " |
| Tensile Strength | 80,000 PSI |
| Size | 1/4-20X3/4 |
| UNSPSC #: | 31161518 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.34 lb |
