Flat Head Socket Cap Screw, Grade 10.9, Alloy Steel, Black Oxide Finish, Coarse Thread, 2mm Hex Key, M3-0.5 x 10mm
(Pack of
25)
SKU:87561 Item#: 87561
Black finish
Coarse pitch
1,040 MPa (150,000 PSI) tensile strength
Couldn't load pickup availability
Catalog page#: 4-16
Frequently Bought Together
Hex Nut Grade 8 Steel 5/16-18
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 5 Steel 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Grade 8 3/8-16 x 1-1/2"
Couldn't load pickup availability
Flat Head Socket Cap Screw SS M6-1 x 10mm
Couldn't load pickup availability
Flat Head Socket Cap Screw SS M5-0.8 x 12mm
Couldn't load pickup availability
Flat Head Socket Cap Screw Steel M8-1.25 x 30mm
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M12
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/8-11
Couldn't load pickup availability
Socket Head Cap Screw Grade 12.9 M8-1.25 x 40mm
Couldn't load pickup availability
Button Head Socket Cap Screw Steel 1/4-20 x 1/2"
Couldn't load pickup availability
Button Head Socket Cap Screw SS 1/4-20 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Black finish Coarse pitch
1,040 MPa (150,000 PSI) tensile strength
Technical Specifications
| Item#: | 87561 |
|---|---|
| Diameter | M3 |
| Thread Pitch | 0.5 mm |
| Length | 10 mm |
| Head Style | Flat |
| Finish | Black Oxide |
| Material | Alloy Steel |
| Grade | 10.9 |
| Thread | Coarse |
| Drive | Hex |
| Type | Flat Head Socket Cap Screw |
| Key Size | 2 mm |
| Tensile Strength | 1,040 MPa |
| Size | M3-0.5X10 |
| UNSPSC #: | 31161518 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.03 lb |
