Carbon Steel Heavy Duty Locking Thread Repair Insert Kit, 7/8-14 Internal Thread, 1-1/4-12 External Thread, 1.25" Length, 3-Insert
(Pack of
1)
SKU:89760 Item#: 89760
Each kit includes installation tool, carbon steel inserts and instruction sheet
Recommended for use where higher strengths or larger sizes are required
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 11-62
Frequently Bought Together
Jobber Length Drill Bit HSS 25/64"
Couldn't load pickup availability
1/4" Fractional Drill Bit, Jobber Length, W/Flats
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 5/16"
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Property Class 12.9 M20-2.5 x 80mm
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Property Class 10.9 M6-1 x 35mm
Couldn't load pickup availability
34 Oz Manual Sprayer
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 3/8-16
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
Lok-Rite #6-32 Stainless Steel Threaded Insert
Couldn't load pickup availability
Heavy-Duty Locking Thread Insert 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Damaged Screw Extractor Kit Number 6 to 14
Couldn't load pickup availability
Heavy-Duty Locking Thread Insert Kit 5/16-18
Couldn't load pickup availability
Professional Thread Repair Kit M10 x 1.5
Couldn't load pickup availability
Thin Wall Locking Thread Insert Kit M12 x 1.75
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 9/64"
Couldn't load pickup availability
Scotch-Brite Roloc Surface Conditioning Disc 2"
Couldn't load pickup availability
0.5 HP Reciprocating Air Saw
Couldn't load pickup availability
9/16" Dia. Fractional Drill Bit with Reduced 1/2" Shank, 118o Point
Couldn't load pickup availability
Acid Brush 3/8 x 5-3/4"
Couldn't load pickup availability
Swivel Head Ratchet 1/2 Drive
Couldn't load pickup availability
9/16" Dia. Fractional Drill Bit with Reduced 1/2" Shank, 118o Point
Couldn't load pickup availability
Acid Brush 3/8 x 5-3/4"
Couldn't load pickup availability
Swivel Head Ratchet 1/2 Drive
Couldn't load pickup availability
Product Description
Each kit includes installation tool, carbon steel inserts and instruction sheet Recommended for use where higher strengths or larger sizes are required
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | 89760 |
|---|---|
| Type | Fractional |
| Material | Carbon Steel |
| Style | Heavy Duty |
| Thread Size Internal | 7/8-14 |
| Thread Size External | 1-1/4-12 |
| Length | 1.25 " |
| Inserts Per Kit | 3 |
| Recommended Drill Size | 1-3/16 " |
| Recommended Tap Size | 1-1/4-12 |
| UNSPSC #: | 27112810 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 1.15 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
