Lok-Rite #10-24 Stainless Steel Threaded Insert, Sealant Sets In Minutes, Cures Overnight
(Pack of
4)
SKU:DY02900010 Item#: DY02900010
Lok-Rite™ sealant sets in minutes, cures overnight and bonds to all iron, steel, aluminum, copper, brass and bronze
Seals against liquids and gases to pressures up to 6000 PSI and withstands temperatures between -65°F to 300°F
Provides excellent vibration resistance
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: LE-82
Frequently Bought Together
1/8" - 1/2 " Cryonitride Spiral Fluted Step Drill - 1/4" Shank
Couldn't load pickup availability
3/8" Fractional Drill Bit, Jobber Length, W/Flats
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 19/64"
Couldn't load pickup availability
Superbutt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #10-16 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M12
Couldn't load pickup availability
Spiral Fluted Screw Extractor 7/16 to 9/16"
Couldn't load pickup availability
CS Thread Repair Insert M10 x 1.5 x 14
Couldn't load pickup availability
Thread Restoring File UNF
Couldn't load pickup availability
CS Thread Repair Insert M14 x 2 x 30
Couldn't load pickup availability
CS Thread Repair Insert M10 x 1.25 x 9
Couldn't load pickup availability
CS Thread Repair Insert M14 x 1.5 x 26
Couldn't load pickup availability
9" Hi-Level Heavy-Duty Power Jaw Plier-Cutter
Couldn't load pickup availability
10" Forman's Favorite Heavy-Duty Copper & Aluminum Cable Cutter Pliers
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 17/64"
Couldn't load pickup availability
Product Description
Lok-Rite™ sealant sets in minutes, cures overnight and bonds to all iron, steel, aluminum, copper, brass and bronze Seals against liquids and gases to pressures up to 6000 PSI and withstands temperatures between -65°F to 300°F
Provides excellent vibration resistance
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | DY02900010 |
|---|---|
| Type | Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Thread | Coarse |
| Thread Size Internal | #10-24 |
| Thread Size External | 3/8-16 |
| Length | 0.406 " |
| Recommended Drill Size | 5/16 " |
| Recommended Tap Size | 3/8-16 |
| Installation Tool | DY02940002 |
| UNSPSC #: | 27112810 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.07 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
