Locking Thread Insert, Carbon Steel, M12 x 1.75 Internal Thread, M16 x 1.5 External Thread, 0.63" Length
(Pack of
10)
SKU:89826 Item#: 89826
For thread repairs requiring maximum reliability, high strength and ease of installation
Install with standard drills and taps
No pre-winder tool required
Keys lock insert in place preventing insert from backing out
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
1/8" - 1/2 " Cryonitride Spiral Fluted Step Drill - 1/4" Shank
Couldn't load pickup availability
3/8" Fractional Drill Bit, Jobber Length, W/Flats
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 19/64"
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head #10-16 x 3/4"
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M12
Couldn't load pickup availability
Flat Washer Grade 12 Thru-Hardened Steel M10
Couldn't load pickup availability
CS Thread Repair Insert M10 x 1.5 x 14
Couldn't load pickup availability
Thread Restoring File UNF
Couldn't load pickup availability
Wire Thread Replacement Insert M5-0.8
Couldn't load pickup availability
CS Thread Repair Insert M10 x 1.25 x 9
Couldn't load pickup availability
CS Thread Repair Insert M14 x 1.5 x 26
Couldn't load pickup availability
SS Thread Repair Insert M12 x 1.25 x 15
Couldn't load pickup availability
10" Forman's Favorite Heavy-Duty Copper & Aluminum Cable Cutter Pliers
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 17/64"
Couldn't load pickup availability
Cut-Off Wheel for Right Angle Grinder 4-1/2"
Couldn't load pickup availability
Product Description
For thread repairs requiring maximum reliability, high strength and ease of installation Install with standard drills and taps
No pre-winder tool required
Keys lock insert in place preventing insert from backing out
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | 89826 |
|---|---|
| Type | Metric |
| Material | Carbon Steel |
| Style | Thinwall |
| Thread | Coarse |
| Thread Size Internal | M12 x 1.75 |
| Thread Size External | M16 x 1.5 |
| Length | 0.63 " |
| Recommended Drill Size | 37/64 " |
| Recommended Tap Size | M16 x 1.5 |
| UNSPSC #: | 27112810 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.23 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
