Lok-Rite 7/8"-14 Steel Threaded Insert, Sealant Sets In Minutes, Cures Overnight
(Pack of
1)
SKU:DY02910350 Item#: DY02910350
Lok-Rite 7/8"-14 Steel Threaded Insert, Sealant Sets In Minutes, Cures Overnight
Read MoreCouldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Mounted Flap Wheel 2"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 3/16"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 9/32"
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Locknut with Nylon Insert Grade 8 5/16-18
Couldn't load pickup availability
PTO Pin Lock 1/4 x 2-1/2"
Couldn't load pickup availability
Thread Restoring File UNC
Couldn't load pickup availability
Wire Thread Replacement Insert 7/16-14
Couldn't load pickup availability
Thin Wall Locking Thread Replacement Insert 3/8-16
Couldn't load pickup availability
SS Locking Thread Insert M5 x 0.8
Couldn't load pickup availability
Heavy-Duty Locking Thread Insert 5/16-18
Couldn't load pickup availability
Thin Wall Locking Thread Replacement Insert 1/2-13
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 5/16"
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 7/32"
Couldn't load pickup availability
Twist-On Surface Conditioning Disc 2" Maroon
Couldn't load pickup availability
Product Description
Lok-Rite 7/8"-14 Steel Threaded Insert, Sealant Sets In Minutes, Cures OvernightTechnical Specifications
| Item#: | DY02910350 |
|---|---|
| Type | Fractional |
| Material | Carbon Steel |
| Thread | Fine |
| Thread Size Internal | 7/8-14 |
| Thread Size External | 1-1/4-7 |
| Length | 1.125 " |
| Recommended Drill Size | 1-7/64 " |
| Recommended Tap Size | 1-1/4-7 |
| UNSPSC #: | 27112810 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 2.64 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov