Compact Meter Out Flow Control Regulator, Nylon, 8 mm x 1/4", Tube x BSPP, 15 to 145PSI
(Pack of
1)
SKU:54407P Item#: 54407P
Compact Meter Out Flow Control Regulator, Nylon, 8 mm x 1/4", Tube x BSPP, 15 to 145PSI
Read MoreCouldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Pipe Adapter Brass 1/4-18 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Hex Bushing Steel 3/4-14 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Pipe Bushing Brass 3/4-14 x 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Hex Head Plug Brass 1/4-18 Male NPT
Couldn't load pickup availability
Hex Head Plug Brass 1/2-14 Male NPT
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 3/8 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Nylon Hose Guard 1.42" ID x 25' Length
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Tee, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 1/4 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/2 x 1/2"
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 1/4-20
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade 8 3/8-16
Couldn't load pickup availability
Lawson Open & Shut Nut & Bolt Loosener, Rust Penetrant, SKU DA6152, 20 oz Aerosol Can
Couldn't load pickup availability
Product Description
Compact Meter Out Flow Control Regulator, Nylon, 8 mm x 1/4", Tube x BSPP, 15 to 145PSITechnical Specifications
| Item#: | 54407P |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 7060 08 13 |
| Style | Flow Control Regulator |
| Configuration | Compact Meter Out |
| Tube Size | 8mm (5/16") |
| Thread Size | G1/4 " |
| Thread Style | BSPP |
| Material | Nylon |
| Wrench Size | 19 mm |
| Thread Length | 5.5 mm |
| Working Pressure | 15 to 145 PSI |
| Temperature Range | 30 to 160 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | No |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov