Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 6mm x M5-0.8, Tube x Metric Male Thread, 150 PSI Working Pressure
(Pack of
5)
SKU:17896 Item#: 17896
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 9-29
Frequently Bought Together
Pipe Street Elbow Brass 90° 3/8-18 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Street Elbow Brass 45° 3/8-18 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Coupling Brass 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Ball Check Grease Fitting Straight
Couldn't load pickup availability
Super 77 Miniature Hose Clamp SS 7/32 to 5/8"
Couldn't load pickup availability
Pipe Bushing Brass 3/8-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 3/8 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 3/8 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 5/16 x 5/16"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 1/4"
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 3/8"
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 16 to 14 AWG Blue
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 17896 |
|---|---|
| Configuration | Male Connector |
| Tube Size | 6 mm |
| Thread Size | M5x0.8 |
| Thread Style | Metric |
| Material | Nickel-Plated Brass/PBT Resin |
| Wrench Size | 11 mm |
| Internal Hex Size | 2.5 mm |
| Thread Length | 3.5 mm |
| Working Pressure | 150 PSI |
| Temperature Range | 32 to 140 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.08 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov