Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin , 1/4 x 1/4", Tube x Male NPT, 150 PSI Working Pressure
(Pack of
3)
SKU:86761 Item#: 86761
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 9-30
Frequently Bought Together
Pipe Bushing Brass 1/2-14 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Bushing Brass 1/2-14 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Pipe Bushing Brass 3/8-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
DOT Union Brass 1/4 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Pipe Bushing Brass 1/2-14 x 3/8-18
Couldn't load pickup availability
Miniature Clamp SS 7/32 to 5/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Union, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 8" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15.25" Black
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 11.75" Black
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 86761 |
|---|---|
| Configuration | Male Elbow |
| Tube Size | 1/4 " |
| Thread Size | 1/4 " |
| Thread Style | NPT |
| Material | Nickel-Plated Brass/PBT Resin |
| Wrench Size | 14 mm |
| Working Pressure | 150 PSI |
| Temperature Range | 32 to 140 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.1 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov