Push-to-Connect Elbow, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/8 x 1/8", Tube x Male NPT, 150 PSI Working Pressure
(Pack of
5)
SKU:86756 Item#: 86756
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Catalog page#: 9-30
Frequently Bought Together
Merchant Coupling Steel 1/4-18 x 1/4-18
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 1/4"
Couldn't load pickup availability
Square Head Plug Malleable Iron Black 1/2-14
Couldn't load pickup availability
Z Series Crimp-On Hose End 1/2 x 3/4-16"
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Union Brass 1/4"
Couldn't load pickup availability
Constant Torque Hose Clamp SS 2-1/4 to 3-1/8"
Couldn't load pickup availability
Nylon Hose Guard 1.81" ID x 25' Length
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Connector, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 3/8"
Couldn't load pickup availability
Push-to-Connect Banjo, Nickel-Plated Brass/PBT Resin, 1/4 x 1/8"
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/4-20
Couldn't load pickup availability
USS Flat Washer Thru-Hardened Steel 5/16"
Couldn't load pickup availability
Self-Drilling Screw Hex Head 1/4-14 x 1"
Couldn't load pickup availability
Product Description
CAUTION: These fitting systems are not D.O.T. approved. Do not use for air brake connections.Technical Specifications
| Item#: | 86756 |
|---|---|
| Configuration | Male Elbow |
| Tube Size | 1/8 " |
| Thread Size | 1/8 " |
| Thread Style | NPT |
| Material | Nickel-Plated Brass/PBT Resin |
| Wrench Size | 11 mm |
| Working Pressure | 150 PSI |
| Temperature Range | 32 to 140 °F |
| UNSPSC #: | 40183100 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.08 lb |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov